UMED’den Alman Dil Derneği’ne Tepki: Alman Diline Değil Nefret Dili’ne katkı sundu

Focus dergisinde yayımlanan Türkiye’ye ilişkin haberin “İktidar. Hezeyan. Erdoğan,” başlığının Alman Dil Derneği tarafından yılın manşeti seçilmesine Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) tepki gösterdi. UMED’den yapılan açıklamada Alman Dil Derneği’nin yapmış olduğu seçimin Alman Diline değil Alman medyasının yükselen yıldızı ‘Nefret diline’ katkıda bulunduğu vurgulandı.

 

İşte o açıklama:

 

Focus dergisinde yayımlanan Türkiye’ye ilişkin “İktidar. Hezeyan. Erdoğan,” başlığı Alman Dil Derneği tarafından yılın manşeti seçildi. Bu kararla, Almanya basınında son dönemde hızla yükselen ırkçılık, yabancı düşmanlığı, Türkiye ve Erdoğan karşıtlığı bir sivil toplum örgütü tarafından da ödüllendirilmiş oldu. Alman Dil Derneği yapmış olduğu bu seçimle Alman Diline değil Alman medyasının yükselen yıldızı ‘Nefret diline’ katkıda bulunmuştur.

 

‘Bozacının şahidi şıracı’ misali sergilenen bu tavır, alışılagelen ikircikli tutumlarının yerine asıl niyetlerinin ortaya çıkması açısından sevindiricidir.

 

İnsan hakları, basın özgürlüğü, demokrasi gibi kavramları her fırsatta dillerine pelesenk yapanların sergiledikleri bu tavır maskelerin bir kez daha düşmesine vesile olmuştur.

 

Türkiye Cumhuriyetini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı haksız ve mesnetsiz bir şekilde hedef alan bu tutumu kınıyoruz.