İletişim Başkanlığının destekleriyle Uluslararası Medya Enformasyon Derneğimiz (UMED) tarafından düzenlenen Göçmenler ve Medya Çalıştayı 26 Ocak 2022 Çarşamba günü gerçekleştirildi. İletişim Başkanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Göçmenler ve Medya Çalıştayı, “Medyada göçmen haberleri ve analizleri”, “Medyada göçmenlerin hedef gösterilmesi” ve “Göçmen algısında medyanın etkisi” başlıkları altında yapıldı.

Açılış konuşmasını İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun’un gerçekleştirdiği, moderatörlüğünü Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Kurumsal İlişkiler ve İletişim Daire Başkanı Nedim Aslan’ın üstlendiği RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, İçişleri Bakanlığı Göç Uyum Genel Müdürü Gökçe Ok, TRT Genel Müdür Yardımcısı Hasan Öymez, Doç. Dr. İsmail Çağlar, Doç. Dr. Yusuf Özkır, Dr. Esra Oğuzhan Yeşilova, Haber 7 Genel Yayın Yönetmeni Osman Ateşli, Filistinli Gazeteci Israa Alsharif, Gazeteci Yazar Erem Şentürk, 24 TV Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel, Tarihçi Yazar Murat Özer, Gazeteci Yazar Nil Gülsüm Gül Kurt, Suriyeli Aktivist Ahmet Hamou, ve Filistinli Gazeteci Dr. Zaher Elbek’in sunumlarının ardından  “Göçmenler ve Medya Çalıştayı Sonuç Bildirgesi” kamuoyuna deklare edildi.

31 Mart 2022 tarihinde RTÜK iş birliği ile Görsel ve İşitsel Medyada Dezenformasyonla Mücadele Çalıştayı’nı geniş bir katılımla düzenledik. Çalıştayda “Medyada Etik İlkeler ve Medyanın Güvenilirliği” oturumunun moderatörlüğünü RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, “Yalanla Mücadele ve Medyanın Denetimi” oturumunun moderatörlüğünü ise YTB Kurumsal İlişkiler ve İletişim Daire Başkanı M. Nedim Aslan üstlendi. İlk oturumda TRT Genel Müdür Yardımcısı Hasan Öymez, Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Esra Oğuzhan Yeşilova, 24 TV Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel, Sabah Gazetesi Haber Koordinatörü Kenan Kıran konuşmacı olarak yer aldı. İkinci oturumda ise Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Likoğlu, AA Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Özkır, Gazeteci Erem Şentürk ve Gazeteci Nil Gülsüm Gül Kurt yer aldı.

10 Ağustos 2022 Çarşamba günü İletişim Başkanlığı’nın destekleriyle “Yeni Medya ve Dijital Terörizm Çalıştayı”nı gerçekleştirdik. Dijital platformlarda sinsice yürütülen terörizme karşı farkındalığı artırmak amacıyla hazırlanan Yeni Medya ve Dijital Terörizm Çalıştayı, “Yeni Medyada Dezenformasyonla Mücadele” ve “Dijital Terörizm” olmak üzere iki oturum şeklinde gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun’un yaptığı çalıştayın ilk oturumunun moderatörlüğünü Gazeteci-Yazar Nil Gülsüm Gül’ün üstlendi. “Yeni Medyada Dezenformasyonla Mücadele” başlıklı birinci oturumda, TRT Genel Müdür Yardımcısı Hasan Öymez, Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Yusuf Özkır ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi İsmail Çağlar konuşmacı olarak söz aldı.

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gurbet Ece Zorba’nın moderatörlüğünü üstlendiği Dijital Terörizm başlıklı ikinci oturumda ise, Yargıtay 5. Ceza Dairesi Üyesi Erol Tekmen, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkan Yardımcısı Seyit Ahmet Dikici ve Siber Güvenlik Uzmanı Oğuz Yılmaz konuşmacı olarak sunumunu gerçekleştirdi.