Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde geleceğin sinemacılarını yetiştirmek amacıyla gerçekleştirilen Sinema Akademisi ve Eyüpsultan Belediyesi Genç Akademi ve UMED tarafından yeni nesil iletişimciler yetiştirmek amacıyla başlatılan sertifikalı İstanbul UMED Medya Okulu ve Sinema Akademisi için sertifika töreni düzenlendi.
Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz ve UMED Başkanı Aslan Değirmenci’nin katılımıyla Bahariye Mevlevihanesi’nde gerçekleştirilen törende eğitimlerini başarıyla tamamlayan Medya Okulu’ndan 36 katılımcı ile Sinema Akademisi’nden ise 18 katılımcı sertifika aldı.

Değirmenci: Değişim Sürecine Destek Veriyoruz

Programda konuşan Uluslararası Medya Enformasyon Derneği Başkanı Aslan Değirmenci, “Eğitimlerin tamamen ücretsiz olduğu 7. Akademimizi de çok şükür tamamlamış bulunuyoruz. Amacımız medya etiğini kuşanan genç iletişimciler ve sanatın barışçıl ruhuyla mücadeleyi benimseyen genç sanatçılarla ülkemizde devam eden değişim sürecine destek vermek” dedi.

Gençlerle yol yürümekten UMED olarak onur duyuyoruz

“Emperyal dilden, bakıştan medyanın arınması, emperyal işgalden sinemanın kurtulması için mücadele ediyoruz” diyen Değirmenci, “Ve bu mücadele de gençlerle beraber yürüyoruz. Küresel şebekelerin sinema ve medya üzerinden dünyaya dayattıkları adaletsiz sistemi değiştirecek olan adaletli genç gazeteciler ve genç sanatçılar olacaktır. Gençlerimiz gerçeği kamuoyuna gösterdikçe, işgalci zihniyetin kurgu haberleri boşa çıkacak, işgali meşrulaştırmak için gösterime giren filmlerin perdesi kapanacaktır. Hakkın, hakikatin, adaletin yanında olan gençlerle yol yürümekten UMED olarak onur duyuyoruz. Bu gençliğe sahip çıkan herkese de bir kez daha teşekkür ediyoruz. İstiklalin ve istikbalin nesline selam olsun. İyi ki varsınız” şeklinde konuştu.

Yılmaz: UMED kültür ve medya dünyamıza renk katıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz ise, UMED’i yakından takip ettiğini belirterek, “UMED kültür ve medya dünyamıza renk katıyor, genç iletişimcilere ve genç sanatçılara dokunarak hazinemizi zenginleştiriyor. Unutmamalıyız! “Gençliği iyiye yönelten insanlığı iyiye yöneltir.” Bu iddia ile yola çıkan UMED Başkanı Aslan Değirmenci’yi, UMED yönetimini ve üyelerini yürekten kutluyorum. Biz bu iddiayı desteklemek, gençlerimizle yol yürümek, sanatın, sinemanın ve medyanın yeni neferleriyle yüreğimizi birleştirmek için buradayız. Ve bugün olduğu gibi yarın da gençlerimize yol açan olacağız. Gençler için yapılacak projelere katkı sağlamakla beraber, gençlerimiz için daha iyi hayat şartları ve yeni fırsatlar sağlamak adına üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz” dedi.

Bilim ve sanat, takdir edilmediği yerden göç eder

“Millî kültürel bağımsızlık, milli kültürel projelerle yol alır” diyen Yılmaz, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Biz bunun farkındayız. Ve bu farkındalıkla çalışıyoruz. Hep birlikte, Türkiye’yi kültürde, sanatta, medyada ve edebiyatta daha başarılı kılacağız. Kültür, dayanışma ve birlik duygusudur. Kültür, değerlerimizdir. İnsanlık tarihinin en zengin kültürüne sahip milletimize hizmet etmek ise medeniyetimize sahip çıkmak demektir. Sanat ise barıştır. Sanat insanları bir birine yakınlaştırmaktır. Sanatı desteklemek insanları yakınlaştırmak ebedi barışa katkı sağlamaktır. Zihin ve gönül dünyamızı sanat ile kuşatarak, ufuk açmak en temel görevimizdir. İbn-i Sina’nın dediği gibi; “Bilim ve sanat, takdir edilmediği yerden göç eder.” Biz bakanlık olarak bu göçe engel olacağız.”

Aydın: İletişim ve sinemaya önem veriyoruz

Törende Başkan Remzi Aydın da medeniyetin esasında bir toplumu toplum yapan, devletleri uzun süre ayakta tutan en önemli kavram olduğunun altını çizerek başladığı konuşmasında şunlara değindi; “Medeniyetler mimariye, şehir hayatına, sanayiye ve eğitime dair bir çok birleşeni var. Ama bu bileşenlerden en önemlileri kültür ve sanattır. Geçmişimize baktığımızda dünyanın sayılı medeniyetlerinden bir tanesine ait olduğumuz görüyoruz ve biliyoruz. Medya ve sinemacılık alanında sertifikalarını alan kardeşlerimizin burada bir araya gelmesi çok anlamlı. Derdimiz bu toprakların, bu medeniyetin refleksiyle yürekleri atan sinemacılar ve iletişimciler yetiştirmek. Bunu yaptığımızda medeniyetimizi yeniden çok ciddi bir şekilde şahlandıracağız ve bütün toplumlara, insanlığa güzellikler, bereketler katmaya devam edeceğiz inşaallah.”

Film gösterimi ve ney dinletisinin de yapıldığı törende katılımcılara sertifikalarını Başkan Remzi Aydın, Sinema Genel Müdürü Yılmaz, UMED Başkanı Aslan Değirmenci ve UMED yönetimi verdi.

-MEDYA OKULU-

Eyüpsultan Belediyesinin konferans salonunda düzenlenen ve yedi hafta süren eğitimlere, Uğur İslamoğlu, Ömer Özkök, Mustafa Güngör, Nazif Karaman, Osman Ateşli, Gökçen Göksal, Salih Eser, Recep Yeter, Mustafa Yıldız, Ekrem Kızıltaş, Halime Kökçe, Burak Öztürk, Kemal Gümüş ve Kenan Kıran katıldı.

-SİNEMA AKADEMİSİ-

Eyüpsultan Belediyesinin konferans salonunda ve Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde düzenlenen Sinema Akademisinde, Abdulhamit Güler, Sinan Sertel, Fatih Özcan, Yeşim Tonbaz, Naim Kanat ve Mehmet Önder katılımcılara eğitim verdi.