Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı,  Düzce Belediyesi ve Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) iş birliğiyle “Medya ve Yerel Yönetimler Paneli” Düzce’de düzenlendi.

Düzce Belediyesi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve UMED’in katkılarıyla düzenlenen ‘Medya ve Yerel Yönetimler’ paneli Düzce Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Prof.Dr. Erol Güngör Kültür Merkezinde düzenlenen panele, Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nedim Sözbir, Düzce Belediyesi Başkan Yardımcıları Hasan Günden ve Oya Kocaman, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri, Düzce’de görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileri ile üniversite öğrencileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Milat Gazetesi Ankara Temsilcisi Özlem Doğan’ın moderatörlüğünde sahneye çıkan Milliyet Gazetesi Yazarı Zafer Şahin, Gazeteci ve Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Ersin Çelik, Memurlar.Net Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Yazar Edip Üzen ve Gazeteci Yazar Esra Elönü panele dair değerlendirmelerde bulundu.

Gazeteci Özlem Doğan açılış konuşmasında, teknolojiyle yaşanan değişimi ve gelişimi belirterek, “Büyük bir değişim yaşadık. Vatandaş daha önce yöneticilere ulaşamıyordu. Teknoloji ile vatandaş tek tuşla istediği herkese ulaşıyor” dedi.

Ersin Çelik, 2007’den itibaren sosyal medyanın devreye girmesiyle yerel yönetimlerin de bu paralelde kendilerini yenilediğini söyledi. Sosyal medyanın 2007 yılı itibarıyla hayatın vazgeçilmezi olmaya başladığını belirten Çelik, “Medya ile belediyelerin yerel ilişkileri daha da iç içe geçmiş oldu. Öncesinde belediyeler yaptıkları çalışmaları gazetelerin bölge sayfalarında tanıtma gereği duyuyordu, internet bunu daha da kolaylaştırdı. Sosyal medya da kavram olarak performans belediyeciliğini ortaya çıkardı. Yani herkes aslında bir vitrinde; orada görünüyor bütün belediyeler. Bu bir yarış ve rekabeti de beraberinde getirdi.” diye konuştu.

Edip Üzen ise aslen belediyelerin ideolojilerden arınmış şekilde tüm kesimlere hizmet etmesi gerektiğine işaret ederek doğumdan ölüme kadar her alanda belediyeciliğe ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Zafer Şahin de sosyal medya çağının yaşandığına dikkati çekerek son dönemde Filistin’de yaşanan çatışmaların, batı medyası tarafından sosyal medya vasıtasıyla dezenformasyona uğratılarak yanlış aktarıldığını anlattı.

Esra Elönü ise sosyal medya yoluyla yerelden başlayıp ulusala yayılan “psikolojik harekât operasyonları”na şahit olduklarını belirterek yalan bilgiyle mücadele konusunda Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının önemli çalışmalar yaptığını vurguladı.

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir