Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) iş birliği ile “Görsel ve İşitsel Medyada Dezenformasyonla Mücadele Çalıştayı”, alanında profesyonel isimlerin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) iş birliği ile “Görsel ve İşitsel Medyada Dezenformasyonla Mücadele Çalıştayı” düzenlendi. The Green Park Hotel’de yapılan çalıştayın açılış konuşmasını RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin gerçekleştirdi. İki oturum şeklinde düzenlenen çalıştayın RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu moderatörlüğündeki birinci oturumunda, TRT Genel Müdür Yardımcısı Hasan Öymez, Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Esra Oğuzhan Yeşilova, 24 TV Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel ve Sabah Gazetesi Haber Koordinatörü Kenan Kıran konuşmalarını gerçekleştirdi. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Kurumsal İlişkiler ve İletişim Daire Başkanı M. Nedim Aslan moderatörlüğündeki ikinci oturumda ise Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Likoğlu, Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Özkır, Gazeteci Erem Şentürk, Gazeteci Nil Gülsüm Gül Kurt söz aldı.

UMED Eğitim Koordinatörü Sümeyra Şimşek Değirmenci’nin sunuculuğunu üstlendiği çalıştayda, “Medyada Etik İlkeler ve Medyanın Güvenilirliği” ile “Yalanla Mücadele ve Medyanın Denetimi” başlıkları altında dezenformasyonla mücadele ele alındı.

“Hakikatin algı operasyonlarıyla gizlenmesine tahammülümüz yoktur”

Açılış konuşmasını gerçekleştiren RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, yanlış bilgiye izin verilmeyeceğini belirterek, “Yayınlar yoluyla kamuoyunun yanlış yönlendirilmesine, gerçeklerin üstünün yalanlarla örtülmesine kesinlikle izin veremeyiz. Hakikatin algı operasyonlarıyla gizlenmesine tahammülümüz yoktur” dedi.

Açılış konuşmasının ardından UMED Başkanı Aslan Değirmenci tarafından RTÜK Başkanı Şahin’e Kubbet’üs Sahra dokuma tablosu takdim edildi.

“Sosyal medya düzenlemesi ile bilgi kirliliğinin azalacağını ümit ediyorum”

Çalıştayda sosyal medyadaki bilgilerin mutlaka doğrulatılması gerektiğinin altını çizen TRT Genel Müdür Yardımcısı Hasan Öymez ise, “Sosyal medyada gördüğümüz bir bilgiyi hızlıca kaynak kuruma kişiye ulaşıp çek edip doğrulatıp ondan sonra okuyucumuza izleyicimize aktarmamız gerekiyor. Sosyal medya düzenlemesinin hayata geçmesi ile birlikte sosyal medyadaki bilgi kirliliğinin kara propagandanın çarpıtmanın giderek azalacağını, bizlere düşen sorumluluğun biraz azalacağını ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

“Bu insanların bulundukları ortamlarda reddedilmesi, ayıplanması gerekiyor”

AA Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Özkır ise dezenformasyonla mücadelenin mutlak bir yolunun bulunmadığını belirterek, “Bu insanların bulundukları ortamlarda ‘Ya nasıl böyle bir yalan söylersin?’ diye toplumsal düzlemde bunun kınanması, reddedilmesi, ayıplanması, bu insanları belki de bir daha bunu yapamayacak şekilde kendisini muhasebeye çekmesine varacak kadar bir iklimin oluşturulması gerekiyor” dedi.

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir