UMED, Filistin Medya İletişim Forumu ve TÜRKAB işbirliğiyle sertifikalı “Filistin UMED Medya Akademisi” eğitimlerine başladı.

UMED, Filistin Medya İletişim Forumu ve TÜRKAB işbirliğiyle düzenlenen sertifikalı “Filistin UMED Medya Akademisi” eğitimleri kapsamında öğrenciler, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nu (TRT) ziyaret etti.

TRT Haber Kanal Koordinatörü Yahya Bostan’ı makamında ziyaret eden öğrenciler, Bostan ile tanışarak merak ettikleri soruları yönelttiler. UMED öğrencilerinin ziyaretinden duyduğu memnuniyet dile getiren Yahya Bostan, Medya Akademisi öğrencilerine başarılar diledi.

Medya Akademisi öğrencilerine Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) Yönetim Kurulu üyelerinin eşlik ettiği ziyaret kapsamında TRT Kürdi Haber Müdürü Gülabi Eryaman tarafından da kurumun işleyiş yapısı ve tarihi hakkında bilgilendirme yapıldı.

Bilgilendirmenin ardından TRT Kürdi ve TRT Spor stüdyolarını ziyaret eden öğrenciler, TRT Haber rejisinde de incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Reji ziyaretinin ardından TRT bünyesinde bulunan “Türkiye’nin Sesi” dairesine ziyaret gerçekleştiren öğrenciler radyo stüdyolarını gezdi ve çeşitli dillerde yapılan yayınlara yakından tanıklık etti. 41 dilde yapılan yayınları işin mutfağında gözlemleme şansı elde eden öğrenciler, 15 Temmuz Millet Stüdyosunu da ziyaret ederek stüdyo ziyaretlerini noktaladı.

Aldıkları eğitime ek olarak, medya sektörünün mutfağına yaptıkları ziyaretten memnun kaldıklarını ifade eden Medya Akademisi öğrencileri, TRT yetkililerine sundukları fırsattan dolayı teşekkür etti.

Türkiye Kardeşlik Birliği, Uluslararası Medya Enformasyon Derneği ve Filistin Medya İletişim Forumu tarafından açılışı gerçekleştirilen “Filistin UMED Medya Akademisi” eğitimlerine muhabirlik dersi ile başladı.

Gazeteci Ahmet Açıkay tarafından verilen ilk derste, haber yazma teknikleri, haber yazım kuralları, haber yazarken dikkat edilmesi gereken hususlar anlatıldı. Medya etiğinin de anlatıldığı derste, muhabirlerin uyması gereken evrensel ilkeler konusunda bilgilendirme yapıldı.

Eğitimlere katılan Filistinli gençlere ikinci gün ise temel fotoğrafçılık eğitimi verildi. Gazeteci Metin Yağan tarafından verilen eğitimde, diyafram, enstantane, iso, fotoğrafta netlik ve kompozisyon oluşturma incelikleri anlatıldı. Eğitimde, “haber fotoğrafı çekimi” ve “hangi fotoğraflar haber niteliği taşır” konusunda da misafir öğrencilere bilgi verildi.

UMED Genel merkezinde düzenlenen eğitimler tamamen ücretsiz olarak veriliyor. Akademide, medyada yaşanan değişime, sosyal medyadaki gelişmelere, teknoloji kullanımını etkinleştirmeye yönelik uygulamalı ve sistematik eğitimlerin verilmesi hedefleniyor.

Derslere sürekli katılım sağlayan ve başarılı olan öğrencilere 8 haftalık eğitimin sonunda sertifika verilecek.

Filistin Medya Akademisi, 2’nci Haftasında Verilen Eğitimlerle Sürdü

2’nci Hafta Eğitimleri Gazeteci Yazar Adnan Karakaş’ın “Medya Analizi” ve TRT Spor Yayın Şefi Sertan Türkyılmaz’ın, “Haber Kurgusu” dersi ile devam etti.

Dersler, öğrencilerle interaktif bir şekilde gerçekleştirilirken, 2’nci hafta eğitimine de katılım yoğun oldu.

2’nci Hafta Eğitimleri Gazeteci Yazar Adnan Karakaş’ın “Medya Analizi” ve TRT Spor Yayın Şefi Sertan Türkyılmaz’ın, “Haber Kurgusu” dersi ile devam etti.

Filistin Medya Akademisi, 3’ncü Haftasında Verilen Eğitimlerle Sürdü

3’ncü hafta eğitimleri ise, Edip Üzen’in ‘İnternet Haberciliği’ ve Sercan Türkyılmaz’ın, ‘Sosyal Medya’ dersleriyle sürdü.

Dersler, öğrencilerle interaktif bir şekilde gerçekleştirilirken, katılım yoğun gerçekleşti. Eğitimciler, öğrencilerden gelen soruları da cevaplayarak deneyimlerini de paylaştı.

Filistin Medya Akademisi, 4’ncü Haftasında

Filistin Medya Akademisi’nin 4’ncü hafta eğitimleri, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB ) Ortadoğu Koordinatörü Mehmet Nedim Aslan ve Adalet Bakanı Danışmanı İbrahim Bakırtaş’ın dersleriyle sürdü.

Derslere katılımcılar yoğun ilgi gösterdi.

Filistin Medya Akademisi, 5’nci Haftasında

Filistin Medya Akademisi’nin 5’nci hafta eğitimleri, TRT Haber Parlamento Muhabiri Ergül Birgül’ün TV muhabirliği, TRT Haber’den Mehmet Birgül’ün TV Yayın Editörlüğü ve AK Parti Sosyal Medya Koordinatörü Ömer Arvas’ın Sosyal Medya Uzmanlığı dersleriyle sürdü.

Derslere katılımcılar yoğun ilgi gösterdi.

Filistin Medya Akademisi, 6’ncı Haftasında

Filistin Medya Akademisi’nin 6’nci haftası, Ankara Belediyesi Haber Merkezi Haber Müdürü Petek Us Gülbitti’nin verdiği Basın Müşavirliği ve Televizyon Haberciliği dersleri ile devam etti. Derslere katılımcılar yoğun ilgi gösterirken Gülbitti, dersi interaktif bir şekilde işledi.

Daha sonra ise Uluslararası Medya – Anadolu Ajansı Dünya Dilleri Yayın Yönetmeni Mehmet Öztürk, katılımcılara eğitim verdi.

Son derste ise TRT – Kürdi Haber Müdürü Gülabi Eryaman, gençlere habercilik eğitimi verdi.