Cuntaya Psikolojik Harekât Desteği Veren 12 Eylül Medyasını Kınıyoruz

Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) 12 Eylül askeri darbesinin 37’nci yıldönümü sebebi ile yazılı bir açıklama yayınladı.

 

UMED tarafından yayınlanan açıklamada, 12 Eylül 1980 darbesinde cuntanın, meşruluğunun sağlanmasında malum medyayı araç olarak kullandığı ifade edildi.

“Darbeciler malum medyayı kontrol ederek kudret sahibi olduğu izlenimini vermek için her yolu denemiştir” denilen açıklamada, “Cunta karargâhı sürekli olarak radyo, televizyon ve gazeteler aracılığıyla da propaganda çalışmaları yürütmüştür. Darbeciler tarafından yayın çizgisi belirlenen medya, darbeye zemin hazırlamak için sistematik bir şekilde psikolojik harp yürütmüştür. Cunta, basın yayın organlarını her türlü manipülasyon için kullanırken, karşı duruş gösteren medyayı linç etmiştir” denildi.

 

Darbecilerle birlikte hareket eden medyaya tepki gösterilen açıklamada, “Gazetecilik adı altında darbecilerin propagandasını yapan ve cuntaya psikolojik harekât desteği veren medyayı bir kez daha kınıyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimine de atıfta bulunulan açıklamada, “Emperyalizmin ‘bizim çocuklar başardı’ dediği darbecileri de lanetliyoruz. Ve hatırlatıyoruz; 15 Temmuz’da yine geldiler. Bu kez onların işgalci çocukları değil, Anadolu çocukları kazandı. 12 Eylül’ün aksine, medya 15 Temmuz’da milletin yanında durarak, jetleri, helikopterleri, tanklarıyla işgal deneyen teröristleri yendi. 15 Temmuz FETÖ işgal/darbe girişimine karşı onuru ve erdemi tercih eden meslektaşlarımızı ve milletimizi selamlıyoruz” denildi.

 

“Darbecilerin üst aklından, mimarlarından, destekçilerinden ve tetikçilerinden hesap sorulsun” denilen açıklamada, “Geçmiş darbelerin açtığı yaralar tümüyle sarılsın, izleri silinsin. FETÖ başta olmak üzere tüm vesayetçi yapılar kirli emelleriyle birlikte tümüyle bertaraf edilsin, darbeler parantezi kapatılsın” çağrısı yapıldı.